Znaczenie koloru róż

Popularność róż sięga czasów starożytnych, gdy pojawiały się przy Afrodycie i Wenus – już wtedy utożsamiano je z boginiami miłości i piękna. Mimo upływu lat nadal są to jedne z najbardziej popularnych kwiatów na całym świecie. Pojawiają się w wielu gatunkach i kolorach. Przekazują więcej niż słowa i z pewnością nie stają się w najmniejszym stopniu banalne. Poznaj znaczenie koloru róż!

Co oznaczają poszczególne kolory róż?

W przypadku róż i ich symboliki, która potrafi nam wiele powiedzieć, kluczowe są kolory. Jednak i tutaj sprawa nie jest w całkowicie jednoznaczna. Każdy kolor róży ma swoje własne znaczenie, co oznacza, że udając się do kwiaciarni, warto wiedzieć, po co sięgamy i co akurat nam się spodobało. Nawet jeśli bowiem my nie mamy świadomości dotyczącej symboliki, to może ją mieć osoba obdarowana, a wówczas mogą pojawić się nieprzyjemności. Poznanie znaczenia poszczególnych kolorów róż z pewnością pomoże nam w czasie wizyty w kwiaciarni. Czy dziś jest dobry moment na czerwone róże? A może lepiej zdecydować się na kwiaty w kolorze żółtym?

Czerwone róże znaczenie

Czerwone róże. Fot. pixabay.com

Czerwona róża to symbol sam w sobie. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że stanowią one synonim dla miłości oraz namiętności. Takie kwiaty prezentuje się ukochanej osobie. Bukiet z nich skomponowany może wprost powiedzieć osobie, którą kochamy, jak gorące i pełne jest nasze uczucie do niej.

Róże w kolorze czerwieni przeznaczone są dla zakochanych, osób żywiących do siebie gorące uczucia, kochanków. Ich znaczenie jest jednoznaczne i związane z miłością. Wręczenie ukochanej kobiecie bukietu czerwonych róż, nie wymaga już wypowiadania jakichkolwiek słów, kwiaty mówią tu same za siebie i przekazują, co kryje się w naszym sercu.

Obdarować czerwonymi różami może chłopak dziewczynę, narzeczony narzeczoną, czy mąż żonę – to idealny prezent dla Niej w romantycznym związku. Świetnie sprawdzi się na walentynki, na rocznicę, a nawet na urodziny. Można z ich pomocą również skutecznie przeprosić, choć wykorzystanie ich w mniej oczywistych sytuacjach również będzie jak najbardziej na miejscu.

Sprawdź również: Bukiety zaręczynowe

Białe róże znaczenie

Biała róża ma dość szerokie znaczenie. W związku z tym możemy odpowiednio wykorzystać ją w różnych sytuacjach. W tym wypadku przede wszystkim symbolizuje ona niewinność i czystość. Właśnie z tego powodu bardzo często pojawia się w bukietach ślubnych, wiązankach panien młodych, a także ozdabia się nią sale, kościoły i samochody. Białe róże w rękach panny młodej na ślubie oznaczają szczęśliwą miłość.

Warto jednak zwrócić szczególną uwagę, że ten wyjątkowy kolor róż, jakim jest biel, może przekazywać nam zdecydowanie szersze znaczenie. Często utożsamia się je z szacunkiem, pokojem oraz honorem. Białe róże może wręczyć chłopak dziewczynie, jeśli dopiero co zaczęli się spotykać i nie wie, jak ułoży się ich relacja. W takim wypadku kwiaty te będą sygnalizować, że nie zamierza on przekraczać określonych granic, jednak jest otwarty na poczynienie kolejnych kroków.

Różowe róże znaczenie

Różowe róże. Fot. pixabay.com

Różowe róże będą idealnym rozwiązaniem dla panów, którzy chcą pokazać, że im zależy i są otwarci na kontynuowanie związku, jednak jeszcze nie przyszedł czas na deklarowanie gorącej miłości po grób. Symbolika różowej róży, podobnie jak sam jej kolor mieści się pomiędzy czerwienią a bielą. Dokładnie kwiaty w tym kolorze utożsamia się ze szlachetnością, wdzięcznością, uznaniem oraz podziwem. Z pewnością więc z ich pomocą okażemy fascynację.

Róże różowe będą doskonałym prezentem niezależnie od okazji. Ten kolor tego ponadczasowego kwiaty można określić jako bezpieczny. Nie wykrzyczymy z ich pomocą swoich uczuć, a raczej okażemy zainteresowanie – gdy podaruje je chłopak dziewczynie. Będą również odpowiednie na urodziny, imieniny, czy inne święta dla mam, babć, czy ciotek. Róże w kolorze różowym są więc najprościej rzecz ujmując, bardzo uniwersalne.

Sprawdź również: Bukiety urodzinowe

Żółte róże znaczenie

Jeśli chcemy wiedzieć, co oznacza żółta róża, to z całą pewnością musimy zestawić ze sobą przeszłość i rzeczywistość. Jeszcze nie tak dawno temu żółte róże wyrażały coś negatywnego, gdyż utożsamiano je ze zdradą. Otrzymanie od partnera czy męża bukietu róż w tym kolorze mogło oznaczać przeprosiny za zdradę lub pojawienie się jej podejrzenia. Jednak dziś dostrzegamy w tych kwiatach również piękno i powoli zmienia się ich znaczenie. Dzięki temu są bardziej doceniane i chętniej wybierane.

Żółte róże doskonale sprawdzą się jako prezent dla przyjaciółki czy szefowej, koleżanki czy siostry. Możemy podarować je bliższej lub dalszej osobie jako formę gratulacji, powinszowania. Wyrażają one radość i szczęście. Proces zmiany myślenia o tych kwiatach stopniowo postępuje, jednak z pewnością warto wybierać je w kwiaciarni, bo są po prostu piękne i naprawdę mogą wywoływać niekwestionowaną radość w postaci szerokiego uśmiechu na twarzy osoby obdarowanej.

Róże herbaciane znaczenie

Dobrze znane i chętnie wybierane są również róże herbaciane. Znaczenie tych kwiatów, które określa się również jako pomarańczowe, łączy w sobie symbolikę róży czerwonej z różą żółtą. Jednak w przypadku tej barwy główne skojarzenie związane jest z więzami przyjaźni, co sprawia, że postrzega się ją zdecydowanie pozytywniej niżeli róże żółte. Wykorzystanie róży w tym kolorze może być niezobowiązujące, gdyż odpowiednie będzie podarowanie ich członkom rodziny, czy znajomym z pracy.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy róże herbaciane otrzyma kobieta od mężczyzny. W takim układzie mogą one oznaczać, że chce on uczynić krok do przodu w łączącej ich znajomości i zamienić przyjaźń na związek o większej zażyłości. Charakterystyczne jest to, że róże w tym kolorze dostępne są w wielu różnych odcieniach. Jednak niezależnie od niego ich znaczenie pozostaje takie samo.

Sprawdź również: Nowoczesne bukiety ślubne

Znaczenie kolorów róż

Charakterystyka symboliki róż może nieco się różnić w interpretacji, jednak podstawowe zasady pozostają takie same. Tych kilka konkretnych kolorów kojarzymy z określonymi uczuciami i emocjami i to pozostaje niezmienne od wieków. Róża to piękny kwiat, który towarzyszy kolejnym okresom w historii i z pewnością tak pozostanie w następnych.

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 9 Średnia ocen: 4.4]