Suszone kwiaty możemy nabyć drogą kupna. Wtedy jednak musimy ograniczać się do określonych gatunków. O wiele więcej możliwości wyboru mamy wtedy, gdy ususzymy nasze ulubione rodzaje. Tym bardziej że sposobów na suszenie kwiatów jest naprawdę sporo. Nie należą one też do skomplikowanych. Przedstawiamy kilka z tych najskuteczniejszych. Podpowiadamy też, jak można wykorzystać takie suszone kwiaty. Wyjaśniamy też, czy wszystkie kwiaty nadają się do tego zabiegu.
Jakie są najlepsze kwiaty do suszenia?
Przede wszystkim muszą być zdrowe i jak najbardziej świeże. Nie polecamy też zbierania kwiatów zwiędłych, ani tym bardziej tuż po deszczu czy przemarzniętych. Szansa na to, że ładnie zasuszą się, a nie zgniją, jest nikła.
Suszenie kwiatów – najprostsze sposoby
Nie sposób wymienić wszystkich metod na to, jak suszyć kwiaty. Dlatego my wymienimy tylko kilka tych najprostszych, a zarazem najpopularniejszych.
Suszenie kwiatów w wazonie
To dobry sposób na to, jak suszyć hortensje, a także gipsówkę czy rozchodnik. Mowa tu o kwiatach o silnych, mocnych i solidnych łodygach. Suszymy je, wstawiając do wazonu pozbawionego wody lub z jej minimalną ilością. Aby ograniczyć ryzyko złamania łodygi, możemy kwiatka zabezpieczyć cienkim drucikiem lub stworzyć metalową bądź plastikową podporę.
Suszenie kwiatów główkami do dołu
To skuteczna metoda na to, jak ususzyć róże, lawendę czy krwawnik lub inne rośliny o dorodniejszych kwiatach. Ważne, aby umieścić je w przewiewnym miejscu. Żeby uniknąć zakurzenia, możemy je delikatnie owinąć płótnem bądź gazą.
Sprawdź również: Znaczenie koloru róż
Suszenie kwiatów z wykorzystaniem książki/zeszytu
Ta metoda pozwoli nam zasuszyć delikatne stokrotki, bratki czy fiołki. Wybrane rośliny umieszczamy między dwiema warstwami bibuły ewentualnie chusteczek higienicznych lub papierowych ręczników kuchennych. Następnie umieszczamy je między stronicami książek. Warto do czasu do czasu zajrzeć do naszych suszek i wymienić bibułę lub dać im pooddychać. Tym sposobem unikniemy ich spleśnienia.
Suszenie kwiatów w kaszy mannej, soli lub piasku
Tej metodzie możemy poddać kwiaty bardzo świeże. Wymienione sypkie produkty szybko wyciągną z nich wilgoć. Jednocześnie pozostawią je w niezmienionej formie. Sól, piasek czy kaszę wsypujemy do pudełka. Następnie kładziemy na nim nasze rośliny, które dodatkowo zasypujemy kolejną warstwą wybranego produktu sypkiego. Na efekty musimy poczekać około 14 dni.
Suszenie kwiatów w glicerynie
Ta metoda, chociaż nieco bardziej czasochłonna, jest też niezwykle funkcjonalna. Po pierwsze – dzięki niej kwiaty zatrzymują swój naturalny kolor. Po drugie – stają się bardziej elastyczne. Metoda ta zapobiega też kruszeniu zasuszonych kwiatów. Aby przeprowadzić ten zabieg, potrzebujemy gliceryny oraz ciepłej wody w proporcjach 1:2. W tak przygotowanym roztworze umieszczamy główki i łodygi kwiatów na głębokość około 10 cm. Pozostawiamy je w takiej postaci na okres 10 dni.
Suszone kwiaty – zastosowanie
Po co w ogóle suszyć kwiaty? Przede wszystkim, aby zatrzymać na dłużej ich piękno. Suszone kwiatki, możemy też wykorzystać, jako dekorację wnętrza. Wtedy wniesiemy do niego nieco koloru i radości. Poza tym nadają się one również do prac plastycznych czy rękodzielniczych, dzięki którym łatwiej się odstresować.
Suszone kwiaty do wazonu
Najprostszy sposób na wykorzystanie naszych ulubionych ususzonych kwiatów, to wstawienie ich do wazonu. Taki bukiet możemy ustawić na stole lub w innym widocznym miejscu w salonie czy pokoju. Wtedy przez cały czas będą cieszyły nasze oczy i poprawiały nam nastrój.
Sprawdź również: Bukiety urodzinowe i na imieniny
Suszone kwiaty do prac plastycznych
Zasuszone kwiaty mogą nam też posłużyć do wykonania prostych prac plastycznych. Mogą to być na przykład:
- zakładki do książek;
- zielniki – tworząc je, wzbogacamy swoją wiedzę;
- kolaże;
- kartki okolicznościowe;
- zaproszenia.
Suszone kwiaty nadają się również do ozdabiania notatek czy wpisów w pamiętnikach.
Suszone kwiaty do świec, mydełek czy innych tworów rękodzielniczych
Przy ich pomocy można też wykonać wiele interesujących rękodzieł. Na przykład wykorzystać je przy produkcji domowych mydełek czy świec. Dzięki temu nie tylko będą pełniły przypisane im funkcje. Staną się bardziej atrakcyjne wizualnie. Będą też cieszyły przyjemnym aromatem. Suszone kwiaty – zwłaszcza te mniejsze – świetnie sprawdzą się również przy wytwarzaniu biżuterii żywicznej.
Na zakończenie podpowiemy jeszcze, jak przechowywać nasze suszone kwiaty, jeśli nie zrobimy z nich bukietu. Suszone w produktach sypkich oraz glicerynie – najlepiej przechowują się w blaszanych pudełkach. Pozostałe możemy umieścić w kartonowych pudełkach, segregatorach bądź lnianych woreczkach.